|
Nicoliene Roeloffs is coördinator en medeoprichter van ACT team GGZ Leiden. Pauline Noordermeer werkt als casemanager bij Wijkteam Heiloo (GGZ NHN). Deze teams werden als eersten gecertificeerd, begin 2009. De resultaten uit de audits destijds werken nog steeds door in het team. Zo kwam in Heiloo een ervaringsdeskundige in het team. In Leiden werd de samenwerking binnen het team verbeterd. Met het objectieve en betrouwbare advies van het CCAF kan je als team je verder ontwikkelen.
Hoe waren de ervaringen van het team met een audit destijds?
Nicoliene: “De certificeringsperiode was best een spannende en drukke tijd. Niet voor ieder teamlid, maar wel voor mij. Het organiseren van zo’n dag is een behoorlijke klus en het is niet niks. Er hangt een prijskaartje aan én een certificaat (of niet) zegt iets over de kwaliteit/methodiek van je team. “
Pauline: “Ter voorbereiding op audit zijn vooraf FACTs afgenomen in alle wijkteams van GGZ NHN. Wijkteam Heiloo voldeed aan veel criteria om voor certificering in aanmerking te kunnen komen. We waren al lang en intensief bezig met het implementeren van de richtlijnen en de FACT-werkwijze. De audit ervoeren we als een verdieping, het moment zelf als een meetpunt van de behaalde resultaten.”
Nicoliene: “De auditors waren ontspannen en dat was prettig. Tot aan het officiële bericht van certificering bleef het spannend. Wij waren één van de eerste teams in Nederland en het eerste team van Rivierduinen dat een CCAF Certificaat kreeg. Dat was echt een opsteker, je staat even in the picture.”
Wat hebben jullie gedaan met de resulaten uit de audit?
Wijkteam Heiloo haalde het keurmerk FACT met predicaat optimale implementatie. Pauline: “Ondanks dat we optimaal gecertificeerd werden, waren er een aantal verbeter punten. Het team was niet optimaal multidisciplinair. Het team had geen ervaringsdeskundige terwijl we dat wel graag wilden. De uitslag van de certificering werkte als breekijzer om een ervaringdeskundige aan te kunnen nemen. “
Nicoliene: “De uitkomsten hebben we in Leiden gebruikt om de samenwerking en werkwijze in het team te verbeteren. We hebben tijdens enkele beleidsmiddagen het rapport er weer bij gepakt en de adviezen in SMART-doelen en acties omgezet. Prima om zo’n extern rapport er dan bij te hebben: objectief en betrouwbaar. “
Hoe leeft het keurmerk nu, na twee jaar?
Zowel in Heiloo als Leiden hangt het certificaat op een duidelijk zichtbare plek voor het team. Nicoliene: “Het keurmerk leeft in het team voor de ene medewerker meer dan voor de ander. Na de certificering brak de fase aan van consolideren, borgen en verdiepen. Een ‘beoordeling’ maakt en houdt je scherp en kritisch. Daar wordt het werk beter van en daar heeft de cliënt recht op.”
In 2013 verloopt jullie keurmerk. Wat dan?
De keurmerken van de twee teams verlopen begin 2013. Dan is het tijd voor hercertificering. Pauline: “In Heiloo willen we ons als team blijven ontwikkelen binnen de FACT werkwijze. Hercertificering zie ik als belangrijk meetpunt om te laten zien dat we ons de afgelopen 3 jaar zijn blijven ontwikkelen als optimaal gecertificeerd FACT-team.” Ook in Leiden leeft de hercertificering: “Het team heeft inmiddels een andere teamcoördinator en ook hij is geïnteresseerd in de hercertificering. Als het team voor een hercertificering gáát zit het team wéér in de voorhoede: die van de eerste CCAF her-certificering! Petje af!”
Als je team geauditeerd wordt, krijg je na afloop een auditverslag voorzien van adviezen om de kwaliteit van je team te verbeteren. Aanmelden voor een audit kan via: http://www.ccaf.nl/aanmelden-audit
Wijkteam Heiloo met het certificaat (boven) en ACT Leiden (onder)

|